Provincie investeert in 55 hectare drainagegebied om Ravels te beschermen tegen wateroverlast

maa 24 Mar
waterrobuuste landbouwingrepen Ravels
© RTV

De provincie Antwerpen gaat 55 hectare aan grond draineren om de landbouwers in Ravels te beschermen. Het gebied dient als drainageterrein om droogte en wateroverlast op de landbouwgronden tegen te gaan.

Ravels is een echte landbouwgemeente. Meer dan de helft van de oppervlakte is landbouwgebied. De ligging van de gemeente heeft ook wel zijn uitdagingen. Zo ligt de gemeente net op de waterscheiding tussen de Maas en Schelde en is de bodem voornamelijk zanderig.

Door de zandgrond en die scheiding zorgt het voor lage grondwaterstanden in de gemeente. Klassieke drainage is geen optie, want dat voert water te snel af. Maar water is wel cruciaal om goed te kunnen boeren.

waterrobuuste landbouwingrepen Ravels

Daarom focust de provincie op peilgestuurde drainage. Daarbij kan je het grondwaterpeil zelf instellen en zo de afvoer regelen. Daarmee houden de boeren niet te veel water bij, maar ook het omgekeerde: vloeit er niet te veel water weg uit de grond.

Daarnaast wordt er ook geïnvesteerd in stuwtjes in baangrachten langs de landbouwgronden. De hoogte van die stuwtjes is regelbaar zodat boeren zelf flexibel de hoeveelheid water kunnen gebruiken dat ze nodig hebben. Hebben ze meer water nodig, zetten de stuwtjes hoger. Hebben ze juist minder water nodig, kunnen de stuwtjes terug lager gezet worden.